Pazartesi 21.9.2020
Üye Giriş
Kullanıcı:
Şifre:
Üye Olun Şifre Hatırlatma
Livanetarim Mühendislik Facebook Sayfası Livanetarim Mühendislik Twitter Sayfası Kıbele Organik Gübre Facebook Sayfası

• Dünya Gazetesi Tarım Sektörü Haberleri
• Dünya Gazetesi Gıda Sektörü Haberleri
• TZD Genel Başkanı Yetkin "Fındıkta gelecek yıl endişesi var"
• Dünya Gazetesi Madencilik Sektörü Haberleri
• Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İle Protokol İmzalayan Bankalar
• IPARD On Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı
Online Kullanıcı : 12
Toplam Ziyaretci : 445452
IP Adresiniz : 3.230.119.106

 LİVANE'DEN PROJE KABULÜNDE ÖNEMLİ UYARI

      
ÖNEMLİ UYARI!

     1- Şirketimiz Proje kabulünü; “Projenin bütünselliği” kavramını esas alarak ve 7472 Sayılı Ziraat Mühendisliği Kanunu ile bu Kanuna dayalı Tüzüğün 8. Maddesinin vermiş olduğu yetki çerçevesinde, “Tarım İşletmelerinin Planlanması ve Projelendirilmesi Madde 8 – Ziraat mühendisleri, bitkisel veya hayvansal üretim yapan, tarım işletmelerinin, üretim, hasat, sınıflandırma, ambalajlama, muhafaza, depolama, değerlendirme ve pazarlama faaliyetleriyle ilgili etüd, planlama ve projelendirme işleriyle bunların uygulama ve kontrol işlerini yapmaya yetkilidirler.” yasal dayanağına göre yapmaktadır. Projelerin;

Etüd, hazırlık ve ön inceleme,
Vaziyet Planı, Avan Proje, Mimari Proje,
İnşaat, Betonarme, Statik, Keşif Özeti ve istenirse Metrajları,
Elektrik, Makine/Sıhhi Tesisat Projeleri, Keşif Özeti ve istenirse Metrajları,
AB Standartlarında Fizibilite,
İşlerini bir bütün olarak almakta ve hazırlamaktadır.

     2- Her planlama ve Proje “kendine özgü”dür. Her proje de olduğu gibi, Tarımsal Projeler de bir bütün olarak ele alınmalıdır. Yer seçimi, konu seçimi, içeriğin şekillendirilmesi, tasarım, yapım şekil ve konstrüksiyonunun tayini, maliyet unsurlarının başlangıçta objektifleştirilmesi gibi birincil önemdeki hususlar, analiz edilmeden Projelendirme kararı verilemez.

Tarımsal Mühendislik ve Tarımsal Yapılar Lisans düzeyinde bir Bilim ve Mühendislik Formasyonu’dur. Konu Uzmanı Ziraat Mühendislerince koordine edilmeyen tüm diğer işler ( İnşaat, Mimari, Tesisat vs gibi ), sadece genel amaçlara hizmet edebilir ve asla canlı materyallerin yaşam koşullarını planlayamaz. Ruhsat almış dahi olsa, bu tür projeler ancak, bina ve yapı unsurlarının inşaat kalitesini, inşaat kurallarını, statik kriterlerini ve depremsellik değerlerini garanti eder. Ancak asla canlı materyal yetiştiriciliğini ve işletmenin sürdürülebilirliğini garanti edemez, mühendislik sorumluluk ve yükümlüğünü içermez. 30 yıllık birikimimiz, atıl veya kapanmış işletmelerin çok büyük bölümünün bu eksiklikler nedeniyle başarısızlığa uğradığını göstermektedir.

Bir bütün olarak planlanıp projelendirilmemiş, fotokopi edilmiş, kesilip yapıştırılmış, bakılarak veya görerek dizayn edilmiş, kaynağı ne olursa olsun “aşırılmış” projeler, ilk etapta avantaj olarak görülse de, işletmenin faaliyete geçmesinden sonra, giderilmesi mümkün olmayan sorunlara yol açacaktır. Kaldı ki, bu yaklaşım öncelikle emeğe sonra da kişinin kendi çıkarlarına kayıtsız kalmasıdır. Her kim olursa olsun bu tür davranışlar etik de değildir. Ayrıca her proje, yasal açıdan “ telif ve marka” hakkına sahiptir.

Sonuç olarak; Tarımsal projeler, bitki ve hayvanlara yani canlı’lara yönelik projelerdir. Sektör ve planlama; sürekli gelişen, teknoloji kullanan, yenilenen ve özellikle de ulusal ve uluslar arası gelişmeler ve işletme ekonomisinden etkilenen bir sektördür. Bu projelerdeki temel öncelikler, canlıların refahı, verimliliği ve yatırımcısına sağlayacağı faydanın karlılığıdır ( karlılık, kar anlamı taşımaz ). İyi ve özgün verilere göre planlanmamış bütün tarımsal yapılar, “ Domino” etkisi yaratarak, üzerinde çalışılan canlılara zarar verir. Bu zarar yatırımcının zararı ile sonuçlanır.

Tüm yatırımcıları meslek ve yurttaşlık görevimiz gereği uyarıyoruz!

 
 
  ©2011 Livane Tarım Web Master. Tüm Hakları Saklıdır.
Tel: 0 (312) 285 25 85 Cep: 0532 427 03 66