Pazar 19.1.2020
Üye Giriş
Kullanıcı:
Şifre:
Üye Olun Şifre Hatırlatma
Livanetarim Mühendislik Facebook Sayfası Livanetarim Mühendislik Twitter Sayfası Kıbele Organik Gübre Facebook Sayfası

• Dünya Gazetesi Tarım Sektörü Haberleri
• Dünya Gazetesi Gıda Sektörü Haberleri
• TZD Genel Başkanı Yetkin "Fındıkta gelecek yıl endişesi var"
• Dünya Gazetesi Madencilik Sektörü Haberleri
• Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İle Protokol İmzalayan Bankalar
• IPARD On Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı
Online Kullanıcı : 3
Toplam Ziyaretci : 413851
IP Adresiniz : 34.229.131.116

         HİBELER

     1- TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI HİBELERİ
1-A) KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARINI DESTEKLEME PROGRAMI (KKYDP)
( Tarımsal Sanayi Ve Alternatif Enerjili Ser'a yatırımlarına yönelik sabit yatırımların %50 si hibe desteği olarak sağlanır. Yılda bir kere uygulama çağrısı yapılır. Çok fazla müracaat olduğundan ve uygulamada değişik etkenler (Siyasi vs) nedenlerle gerçekleştirilmesi, projelerin geçmesi ve prosedürü oldukça sıkıntılı olan bir programdır.)
1-B) AB IPARD FONLARI - KATILIM ÖNCESİ YARDIM AMACI KIRSAL KALKINMA BAŞLIĞI- ( Tarım ve kırsal kalk. Kurumunca yürütülecek yatırımlardır. Program hayvancılık alt yapı ve et, süt, balık ürünlerinin işlenmesine dair sanayiye yönelik bir çağrı yapmıştır. Hibe oranları % 50-65’dir. )
2- DPT KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE 21 İL DE KURULMUŞ OLAN KALKINMA AJANSLARININ HİBE'LERİ ( Bu hibeler, her ajansın kendi bölgelerinde belirledikleri kalkınma öncelerine göre projeler kabul etmektedir. Hibe tutarları 250.000-400.000 arasında değişmektedir. Ancak birincil tarımsal üretim yatırımlarına veya yetiştiricilik yatırımlarına yönelik değildir.

Yukarıda yazılanların dışında bazı özel bankaların ( Denizbank, TEB gibi ) tarımsal yatırımlara, yatırım faizleri üzerinden fizibilite karşılığı açtığı krediler vardır. Bu krediler çok az rağbet görmektedir.

KKYDP-IPARD-Kalkınma Ajansı programlarında; proje-proje sayısı-bütçe miktarı ve diğer etmenler, ziraat bankası programlarında ise; proje ve süreç genel sınırlandırmaları söz konusudur. Yani, banka projeleri tarım il müdürülüklerinden onay aldıktan sonra sadece işlemlerin yürütülmesi zamanına dair bir sürece girmektedir. Bütçe, proje sayısı gibi sınırlamalar yoktur.

 
 
  ©2011 Livane Tarım Web Master. Tüm Hakları Saklıdır.
Tel: 0 (312) 285 25 85 Cep: 0532 427 03 66